Sülük Uygulaması

 
Sülük Tedavisi

Sülük tedavisi (Hirudoterapi) tıbbi sülükler yardımı ile çeşitli hastalıkların tedavisinde antik çağlardan beri kullanılan kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Bilinen 600’ün üzerinde sülük türü vardır fakat bunlardan sadece “Hirudo medicinalis” cinsi tıbbi sülük olarak kullanılmaktadır.

Sülük tedavisi terapi amaçlı kan alma ilkelerine dayanır. Bir kişi belli bir miktarda kan kaybederse kan dolaşımı daha az yük alır ve kan basıncı normale döner. Taze kan akışı oksijen ve besin maddelerini daha sağlıklı bir şekilde taşıyarak ağrı kesici ve ödemin giderilmesine katkıda bulunur.

Sülük çeşitli organlara biyolojik açıdan aktif noktalarda deri yoluyla ısırıyor. Sülük hastaya uygulandıktan sonra ilginç bir şekilde sülük doğru noktayı buluyor, cildi ısırarak deliyor. Bu sırada kan emiliyor ve sülüğün şifa verici maddeleri kan dolaşımına enjekte oluyor. Kana enjekte olan salgılar 100’den fazla biyolojik olarak aktif madde içeriyor. En önemlileri hirudin, lipaz, serotonin, hiyalüronidaz, antistazin vb..

Sülük tedavisinin kullanıldığı hastalıklardan bazıları;
Migren
Baş ağrıları
Yüksek tansiyon
Romatizmal hastalıklar
Felç
İyileşmeyen yaralar, ameliyat izleri
Karaciğer hastalıkları
Safra kesesi hastalıkları
Hassas Bağırsak Sendromu
Bazı kardiyovasküler hastalıklar
Peptik ülser hastalığı
Kronik kabızlıklar veya ishal

Önemli! Bir Sülük Sadece Bir Defa Kullanılır!