Tatilde Muhafazakar Otel Seçeneği Büyük İlgi Görüyor

Helal Tatil Yapabileceğiniz İslami Oteller
Şubat 20, 2018
Antalya’da Tesettürlü Tatil Yapabileceğiniz İslami Oteller
Şubat 20, 2018

Tatilde Muhafazakar Otel Seçeneği Büyük İlgi Görüyor

Türkiye dört bir yanı cennet kabul edilen, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini gören bir ülke olarak tatil bölgeleri ile meşhurdur. Günümüz tatil anlayışı deniz – kum – güneş iken muhafazakar kesim genellikle bu tip tatilleri konaklama ve tatili yaşayış tercihlerinden ötürü tercih etmiyordu. Turizmciler bu durumu göz önünde bulundurarak muhafazakar otel hizmetleri vermeye başladı. Artık gün geçtikçe yaygınlaşan muhafazakar tatil anlayışında, aileler İslami kurallara uygun rahat bir şekilde tatil yapabiliyor. Muhafazakar oteller tüm kesime hitap eden, İslam’ın gerekliliklerine göre tatil yapmak isteyenler için yeni bir tatil kapısı aralıyor. Yerli ve yabancı Müslümanlar Türkiye’deki İslami oteller sebebiyle ülkeye giriş yapıyor.

İslami Otellerin Genel Özellikleri

İslami oteller kadın ve erkeğin dini inançlarını rahat bir şekilde yerine getirebilecekleri bir yapıdadır. Otelin mimarisi ve oda düzenleri dini kurallar göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Lüksten ve gereksiz masraftan uzak, sade ve modern şekilde hazırlanmıştır. Muhafazakar otel anlayışını sonuna kadar sağlayan oteller, her detayıyla büyük bir dini hassasiyete sahiptir. Tüm muhafazakar otellerin helal turizm sertifikası olduğundan endişeden ve şüpheden uzak iç rahatlığıyla tatil keyfini doyasıya yaşayabiliyor.

İslami otel, alkolün hiçbir şekilde olmadığı, dinin emretmediği yiyecek ve içeceklerden uzak dünya mutfağına ek olarak geleneksel lezzetlerle, yarım pansiyon, tam pansiyon, her şey dahil gibi hizmet sınıflarına sahiptir. Odalar ibadete uygun şekilde tasarlanmıştır. Ezan saatlerinde ziyaretçiler saat kullanmadan direkt otelde okunan ezan ile birlikte ibadet saatinin geldiğini anlayabiliyorlar. Birçok muhafazakar otel yöneticisi otelde imam bulundurarak namazların cemaat şeklinde kılınabilmesini sağlıyor. Bu yönüyle ziyaretçilerinden tam not alan oteller, dini duyguların kabarmasını, bütün halde ibadet yapılmasına fırsat tanıyor.

Muhafazakar kesime hitap eden bu oteller, elbette tıpkı diğer oteller gibi her hizmeti sonuna kadar sağlamaktadır. Muhafazakar otelin belirleyici özellikleri ibadete önem vermesi, İslami koşullara uygun olması ve en önemlisi kadın – erkek ayrımına özen göstermesidir. Bu tarz otellerde kadın ve erkek bağımsız alanlarda, birbirlerini görmeden denize veya havuza girebiliyor, rahat bir şekilde güneşlenebiliyor. Ziyaretçilerin çocukları için oyuncaklı, kaydıraklı havuzlar, animatörler, oyun etkinlikleri gibi detaylar İslami otellerde mevcuttur.

Tüm odalarda tespih, seccade, kıble pusulası, Yasin, kuran-ı kerim bulunurken aynı zamanda tesettürlü hanımlar için namaz eşarbı, çorabı gibi gerekli giysiler bulunmaktadır. Kolay abdest alınması için gerekli banyo – tuvalet dizaynına kadar her detay İslamiyet’e göre özenle tasarlanmıştır. Birçok otel, muhafazakar ziyaretçilerinin hoşuna gidecek dini etkinlikler düzenleyerek ziyaretçilerini dini anlamda ruhunu doyuracak organizasyonlara imza atmaktadır.

Yemek servisinde kadın ve erkek misafirler için ayrı ayrı bölümler olduğu gibi aileler için tekli özel bölümler vardır. Kadınlara kadınlar, erkeklere erkek garsonlar hizmet eder. Her anlamda otel yönetiminin büyük özen göstermesi muhafazakar kesimin tatilden uzak kalmasını önlüyor.

Oteller konum olarak deniz ve doğa şeklinde sınıflandırılıyor. Doğa sevenler için doğanın kucağında bir İslami otel, deniz severler için denize sıfır İslami otel seçeneği bulunuyor. Hamam, spor, sauna, masaj gibi otel için hizmetlerde yine kadın ve erkeklere özel alanlar sunulmaktadır.

İslami Otelin Verdiği Huzur Tatilcileri Dinlendiriyor

İslami otel ziyaretçi istatistikleri incelendiğinde en az yabancı Müslümanlar kadar yerli turistlerin de muhafazakar otelleri tercih ettiği görülmüştür. Ziyaretçilerden alınan geri dönüşler, İslamiyet’e uygun tatil yapmanın daha konforlu ve huzurlu olduğu yönünde ortak bir düşünce ortaya çıkıyor.   Otel yöneticileri ise muhafazakar tatil anlayışının gittikçe yaygınlaştığını, yerli ve yabancı turistlerin dini değerlerini yitirmeden, helal tatil yapmanın keyfini doyasıya yaşadığını kaydediyor. Alkolün olmaması, dini ritüellerin yerine getirilmesi, her şeyin İslam’a uygun şekilde gerçekleştirilmesi, namaz saatlerinde imamın hazır bulunması ve en önemlisi haremlik & selamlık uygulamasının olması muhafazakar tatilin tercih edilmesini ve yaygınlaşmasını sağlıyor. Muhafazakar tatilde en dikkat çekici detay ise tesettür kullanmayan kişilerin dahi ailece tatil yapacağı zaman bu tip otelleri tercih ediyor olması. Ekonomik ve huzurlu olması otellerin her kesimden ilgi görmesini, ailelere aradıkları tatili büyük bir keyifle geçirmesine zemin hazırlıyor.

Türkiye Helal turizmde Yükselen Yıldız

Türkiye geçmişten bu yana turizmde popüler bir rota olsa da muhafazakar tatil fikri hayat bulduğundan bu yana Orta Doğu ülkelerinin gözbebeği haline geldi. Öyle ki Arap ülkeleri Türkiye’ye helal turizm için geliyor, İslami otelleri tercih ederek yaz boyunca Türkiye’de kalıyorlar. Otellerin doluluk oranlarına bakıldığında tam kapasite çalıştıkları, tüm odaların kısa sürede tutulduğunu ve tatil takviminin yoğun olduğu görülüyor. Türkiye’nin muhafazakar tatilde bu kadar ilgi görmüş olması turizm gelirinde büyük rol oynuyor.

Turizmciler gösterilen ilgiden memnun bir şekilde her geçen yıl hizmet kapasitelerini geliştirerek daha iyi hizmet verme konusunda kendisini yeniliyor. Mescit, imam, kadın erkek ayrı havuz ve plaj, ayrı yemek salonları, kadın erkek garson ayrımı, haşema ile denize havuza girme fırsatı, odalarda ibadete uygun her materyal olması ve daha birçok detay orta doğu insanlarının, yerli turistlerin İslami oteller tercih etmesinde bir etken.

İslami kurallara uygun, ibadetten uzaklaşmadan yapılan tatil, turizmde kendisine özel bir yer açtı. Normal otellere oranla çok daha geniş bir hizmet skalasına sahip olmasına ve kadınlar ve erkekler için ayrı personeller çalıştırılmasına karşın muhafazakar otel fiyatları oldukça ekonomik seviyelerde seyretmektedir. Ailecek tatil yapmak isteyen kişiler cüzi rakamlarla tatil yapabilmenin keyfini yaşayabiliyor. Tatilin sadece deniz – kum – güneş olmadığı, ibadetin de istenildiği vakit kurallara uygun şekilde yapılabileceğini gösteren muhafazakar oteller, popüler olmakla kalmayıp kalıcı bir yer edindi ve Müslüman dünyasında Türkiye’yi turizmin yükselen yıldızı haline ulaştırdı.

 

WhatsApp chat
Secured By miniOrange