Muhafazakar Tatil Artık Mümkün!

Muhafazakar Aile Tatili için İslami Oteller
Şubat 20, 2018
Muhafazakar Aileler İçin Alternatif Oteller
Şubat 20, 2018

 

Muhafazakar Tatil Artık Mümkün!

Türk toplumu ve İslam kurallarına uygun yaşam stili benimsemiş olan aileler için değer yargıları büyük önem taşımaktadır. Özellikle toplumda dini yönde oluşmuş ve herkes tarafından kabul edilen değer yargılarının önemi daha büyük olmaktadır. Bu değer yargıları, kişilerin ve ailelerin her anına etki etmekte, tüm yaşantısını bu yönde şekillendirmeye özen gösterilmektedir.

Kişilerin dönem dönem ihtiyaç duyduğu tatillerinde bu değer yargılarına uygun olarak yapılması istenmektedir. Aileler, bu nedenle tatil için seçecekleri bölgeleri, otelleri bu kriterlere uygun olarak seçmeye dikkat etmektedir. Muhafazakar aileler eski zamanlarda bu tarz oteller bulmak çok zorken günümüzde sayısı giderek çoğalan İslami oteller büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

İslam dini de kişilere ara sıra hava değişimini tavsiye etmektedir. Ancak günümüzde sıradan tatil otellerinde alkol bulunması, kadın ve erkeklerin aynı ünitelerden faydalanması muhafazakar ailelerin tatil yapmasını zorlaştırmaktadır. İslam’a uygun tatil gerçekleştirebilmek için muhafazakar ailelere hizmet veren tesettür oteller, tüm hizmetlerinde İslam’a uygunluk şartı ile kişilere hizmet vermektedir.

İslami Tatil Önerileri

Sıradan otellerin eğlence anlayışlarında ve hizmetleri içerisinde yer alan çeşitli etkinlikler İslam kurallarına uygun olmamakla birlikte, muhafazakar ailelerin sahip olduğu ahlak anlayışına da ters düşmektedir. Üstelik bu otellerde çok sayıda Müslüman olmayan yabancı kişinin konaklaması, arada dini inanış ve toplum kültürü farkı olmasından dolayı muhafazakar aileleri rahatsız etmektedir. Birçok kişi çok bunaldığı anlarda bile sırf bu tip yerlerde konaklamak istemediğinden dolayı tatil yapmayı ertelemekte, hayalindeki tatilin düşleriyle zamanını geçirmektedir.

Sayıları giderek çoğalan İslami oteller, bu anlamda muhafazakar aileler mutlu etmekte, ihtiyaçlarına tam yanıt vermektedir. Muhafazakar ailelerin, bir otelden beklentileri farklı olmaktadır. Bu durumun farkında olan İslami otel işletmeleri de misafirlerinin hassasiyetlerine hitap eden hizmetleri verebilmek için birbirleri ile yarışmaktadır.

Muhafazakar aileler, içerisinde alkol bulunan parfümleri dahi kullanmaktan kaçınmaktadır. Bu nedenle konaklayacakları mekanların da tamamen “alkolsüz” olmasını talep etmektedirler. Sıradan oteller yabancı turistlere ve her kesimden aileye hitap ettiği için böyle bir lüksü sunamamaktadır. Ancak İslami otellerde alkollü içecek bulunmadığı gibi aynı zamanda otel mutfaklarındaki tüm yemeklerin hazırlanışına İslam’a uygun olması konusunda ayrı bir hassasiyet gösterilmektedir.

En İyi Tesettür Otel Önerileri

Ailecek bir tatil gerçekleştirmenin hayalini kuran muhafazakar aileler, otellerde kadın ve erkeklerin ayrı olarak kullandığı havuz, plaj, sauna, Türk hamamı vb. hizmetlerden faydalanmak istemektedir. Bazı oteller tesislerinde yeterli havuz ve plaj bulunmadığında farklı saatlerde hizmet vererek, yeterli imkana sahip olan oteller ise kadın ve erkeklere ayrı üniteler tahsis ederek bu hizmeti sunmaktadır.

Muhafazakar ailelerin yanı sıra muhafazakar aile yapısında yetişmiş ve yaşamını bu şekilde sürdüren bekar kişiler, bu tip İslami otellerde de rahat edememektedir. Çünkü lobi, restoran, eğlence mekanları gibi otellerin diğer yerlerinde kadın misafirlerle birlikte olmak hem bekarları rahatsız etmekte hem de evli ailelerin bekarlardan rahatsızlık duymasına neden olmaktadır. Bu nedenle muhafazakar tatil otelleri içerisinde bekar misafir kabul etmeyen, resmi nikahı, evlilik cüzdanı olmadan çiftleri kabul etmeyen otel prensipleri ile de yaygın olarak karşılaşılmaktadır.

Muhafazakar bekar kişiler böyle bir durumla karşılaştıklarında ilk etapta otel tatillerine ilişkin umutlarını yitirebilmektedir. Ancak muhafazakar otellerin çoğalmasıyla birlikte sadece bekar erkeklere sadece bekar kadınlara hizmet eden tesettür otellerin de sayısı giderek artış göstermektedir. Bu tip otellerde muhafazakar aileler daha rahat ve gönlünce bir tatil geçirme fırsatı bulması nedeniyle özellikle tatil sezonu dönemlerinde yer bulmak oldukça zorlaşmaktadır.

Erken Rezervasyon ile İndirimli Tatil Fırsatı

Muhafazakar otellerin sayısı artış gösterse de, Türk toplumu içerisinde çok sayıda muhafazakar aile yapısının olmasından dolayı sayıları özellikle tatil sezonlarında yetersiz kalmaktadır. Bu durum muhafazakar aileleri tatile çıkmak istedikleri dönemde “acaba yer bulabilecek miyiz” kaygısı yaşamalarına neden olmaktadır. Kasım – Aralık aylarında başlayan ve bir sonraki tatil döneminin tatilini, uygun fiyatlara kış ayından satın almayı sağlayan erken rezervasyon bu sorunu çözmektedir.

Erken rezervasyon yaptırmak, Türkler için çok alışık olunan bir hizmet değildir. Üstelik erken rezervasyon kampanyalarının ilk çıktığı dönemlere ait olan, herhangi bir sebepten dolayı gidemedikleri tatilin geri ödemesini alamayan kişilerin olumsuz senaryoları da bu hizmete ön yargı oluşmasına neden olmaktadır. İlk dönemlerde yaşanan geri ödeme yapılmaması gibi sorunlarla artık karşılaşılmamaktadır. Çünkü hem turizm acenteleri hem oteller, eğer misafirlerinin bir nedenden dolayı kış aylarında planladıkları tatile çıkamazlarsa tatilin ücretini geri ödeme garantisi sunmaktadır. Bu hizmet de kişilerin içinin rahatlamasına ve bu avantajlardan faydalanmasına destek olmaktadır.

Erken rezervasyon yaptırmak sadece kişilere yer bulma kolaylığı değil, aynı zamanda lüks otellerde ekonomik fiyatlara tatil yapma fırsatı da sunmaktadır. Birçok otel tatil sezonlarında yükselen fiyatlarını, kış aylarında indirimli fiyatlara çekmektedir. Böylece kişiler, erken rezervasyon yaptırdığında %50’ye varan oranlardaki indirimlerden faydalanarak tatillerini çok ucuza getirme şansı elde etmiş olmaktadır.

Muhafazakar Otel Tatil Fiyatları

İlk ortaya çıkmaya başladıkları dönemlerde sayılarının az olması nedeniyle muhafazakar otellerde tatil yapmak kişilere ciddi bütçelere mal olmaktadır. Ancak muhafazakar otellerin arasında ortaya çıkan rekabet, fiyatların eski fiyatlara göre çok düşmesine neden olmaktadır. artık sıradan bir otelde ödeyeceğiniz fiyatlara İslami otellerde tatil yapmak mümkündür.

Muhafazakar Otel Eğlence Hizmetleri

Birçok aile dinlenmenin ve hava değişiminin yanı sıra sosyal aktivitelere katılmak, eğlenceli bir tatil geçirmek için de tatile gitmek istemektedir. Otel tatillerinde, tatilin büyük kısmını otel içerisinde geçiren misafirlere eğlence sunmak, aktiviteler ile tatillerini renklendirmek de otel yöneticilerine düşmektedir.

Sıradan otellerde eğlence anlayışı genellikle bol müzikli ve alkollü olmaktadır. Bu durum muhafazakar aileler otelin bu alanlarını kullanmasalar dahi onları rahatsız etmektedir. Otellerde eğlence denildiğinde bar ve disco alanları akla gelmektedir. Bu alanlarda açılış genellikle 23:00 gibi geç saatlerde olmaktadır. Muhafazakar ailelerin tercih etmediği bu eğlencenin olması dahi rahatsız ederken bazen gürültünün odaya kadar ulaşması tatilin İslam’a uygun yaşamayı ilke edinmiş aileler için çileye dönüşmesine ve pişman olmalarına yol açabilmektedir.

İslami oteller, misafirlerinin bu konuda da yardımına yetişmektedir. Bu tip otellerde alkollü ve helal olmayan hiçbir içecek – yiyecek bulunmadığı gibi bar / disco gibi eğlence mekanları da yer almamaktadır. Oteller, eğlence anlayışlarını da İslami şartlara uygun şekilde düzenleyerek ailelerin memnun bir şekilde otelden ayrılmalarını hedeflemektedir.

Muhafazakar aileler tatil için tercih ettikleri tesettür otellerde ne tür eğlence hizmetleri ile karşılaşacaklarını merak etmektedir.

  • Plaj voleybolu, basketbol, futbol, masa tenisi, dart, langırt gibi helal oyun ve spor tesisleri
  • Çocuklara yönelik boyama, yüz boyama, oyun gibi aktivitelerin gerçekleştirildiği mini club ve animasyon ekibi
  • Çocuklar için özel oyun parkı
  • Kadın ve erkekler için ayrı aqua park havuzları
  • Tiyatro gösterileri
  • İslam anlayışına uygun konserler
  • Söyleşi geceleri vb. eğlenceler, muhafazakar otellerde sunulan eğlenceler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kişilerin aileleri ile birlikte vakit geçirebilecekleri alkolsüz kafe vb. mekanlar da otel içerisinde misafirlerin hizmetine sunulmaktadır.

 

WhatsApp chat
Secured By miniOrange