Helal Tatil Yapabileceğiniz İslami Oteller

Muhafazakar Aileler İçin Alternatif Oteller
Şubat 20, 2018
Tatilde Muhafazakar Otel Seçeneği Büyük İlgi Görüyor
Şubat 20, 2018

Helal Tatil Yapabileceğiniz İslami Oteller

Hangi yaşta olursa olsun, insan hayatının belirli dönemlerinde tatil yapma ihtiyacı duymaktadır. Kimisi sadece dinlenmek amacı ile tatil programı organize ederken kimileri ise eğlenmek, sosyal hayatını renklendirmek ihtiyacı ile tatile çıkmak istemektedir. Hem eğlenceyi hem de rahatlıkla dinlenebilecekleri ortamı otellerde arayan kişiler, kalacakları otellerin özelliklerine son derece dikkat etmektedir.

Muhafazakar aileler, sıradan otellere gittiklerinde hizmetlerin kendi yaşamlarına uygun olmaması nedeniyle istedikleri tatili yapamamaktadır. Üstelik gönüllerince dinlenme olanağını da İslam şartlarına uygun olmayan hizmetlerden dolayı rahatsız edici ortamda yakalayamamaktadır. Muhafazakar oteller, bu tip yaşam standardına sahip kişilere hitap etmektedir. Ailelerin İslam’a uygun hizmet veren otel arayışlarına bir yanıt olarak helal oteller büyük ilgi görmektedir.

Stres atmak, eğlenmek, dinlenmek için gerekli tüm imkanları bir arada misafirlerine sunan muhafazakar otellerde tatil yapan ailelerin çoğu mutlu bir şekilde evlerine dönmekte ve çevresine de bu tarz otellerde konaklamalarını tavsiye etmektedir. Üstelik kısa süreli tatillerine ömürleri boyunca unutamayacakları tatlı anılar ekleyen aileler, her yıl tatillerinde bu merkezleri tekrar ziyaret etmektedir.

Muhafazakar aileler, tatil için bir ev kiralayıp tatillerini buralarda geçirseler dahi istedikleri konforu bulamamaktadır. Çünkü tatil yörelerinde yer alan halk plajları da tıpkı diğer standart otellerin plajları gibi kadın – erkek karışık olarak hizmet vermektedir. Öte yandan bazı kadın plajlarında çevreden rahatça görülebilecek şekilde konumlandırma vb. sorunlar muhafazakar ailelerin bu imkanlardan faydalanamamasına neden olmaktadır. Hem de bir ev, pansiyon kiralandığında çamaşır, bulaşık, yemek gibi temel ihtiyaçlar kişilerin kendileri tarafından karşılanmak zorundadır. Bu nedenle özellikle kadınlar için şehir değişikliğinden başka bir avantaj olmamakta, evdeki işleri tatile de taşımış olmakla kalmaktadır.

Muhafazakar oteller, kişileri bu tip sorunlardan uzaklaştırarak ekmek elden su gölden, 5 yıldızlı, ultra lüks otellerde, krallar gibi unutulmayacak bir tatil geçirmeyi vadetmektedir.

Helal Tatil İmkanları

Muhafazakar aileler yaşamlarının her alanında “helal” işler ve ürünler kullanmaya özen göstermektedir. Bu nedenle aldıkları tüm kararlarda, yaptıkları tüm işlerde İslami şartlara uygunluk aramaktadır. Kadın – erkek karışık olarak deniz ve havuz gibi mekanlarda beraber bulunmak, kadın ve erkeklerin belirli giyim standartlarının dışında giyim tarzına sahip olması, alkol, helal olmayan kesim biçimleri ve gıdalar İslam şartlarının dışında kalmaktadır. Bu tip kurallar yabancıların inanış biçimlerinde bulunmamaktadır. Tatil otellerinde de çoğu zaman çok sayıda neredeyse yerli turist sayısının üzerinde yabancı turist bulunmaktadır. Bu nedenle oteller hizmetlerine yabancılara da hitap edecek kriterlere uygun olarak düzenlemektedir.

Muhafazakar oteller bu nedenle İslami standartlara göre yaşayan insanlar için bir lüksün ötesinde ihtiyaç haline gelmektedir. Bu otellerde tüm hizmetler İslam’a uygun şekilde düzenlenmektedir. İslam’ın yasakladığı, hoş karşılamadığı hiçbir hizmetle bu otellerde karşılaşılmamaktadır. Üstelik çoğunluğu da yerli turistlerin oluşturması sebebiyle daha samimi bir ortam kendiliğinden oluşmaktadır.

Muhafazakar otellerde kadın ve erkeklere ayrı havuz vb. üniteler verilmektedir. Böylece herkes gönlünce havuz, plaj, güneşlenme, Türk hamamı gibi imkanlardan faydalanma imkanı yakalamaktadır. Muhafazakar otellerin sıradan otellere göre avantaj sağladığı bir diğer konu ise, ibadet alanlarında ortaya çıkmaktadır. Otel odalarının içerisi halı kaplı dahi olsa odalara dışarıda giyilen, altı pis ayakkabılar ile giriş yapılmaktadır. İslam’da ibadetin ilk şartı olarak da hijyen zorunlu tutulmaktadır. Dış ortamın kirini taşıdığı bir ayakkabı ile bastığı ortamda ibadetlerini gerçekleştirmek muhafazakar ailelere uygun olmamaktadır.

Muhafazakar otellerde ibadet alanları ayrı olarak misafirlerin kullanımına sunulmaktadır. Bu ibadet alanlarına ayakkabısız olarak giriş yapılmakta ve otel çalışanları tarafından 7 / 24 hijyenik olmasına dikkat edilmektedir. Dini konularda misafirlerinin hassasiyetlerinin bilincinde olan ve aynı hassasiyetle hizmet vermeye devam eden bu oteller, en kaliteli hizmeti verebilmek için her geçen gün hizmet kalitesini geliştirmeye devam etmektedir.

Muhafazakar Otel Avantajları

  • Kadın ve erkekler için özel ayrılmış havuz, plaj, güneşlenme alanları, sauna, Türk hamamı
  • Odalar İslami şartlara uygun tüm ihtiyaçları karşılayacak donanım
  • İslam’a uygun eğlence anlayışı
  • Helal Turizm Sertifikası ile misafirlere %100 güven verme imkanı
  • İbadet için ayrılmış özel alanlar
  • Tesettürlü kadınlara uygun özel otel hizmetleri
  • Alkollü içecek ve haram yiyecek yasağı
  • Yiyeceklerin seçilmesinden hazırlanmasına kadar tüm noktalarda “helal” usullere göre tercih edilmesi muhafazakar otellerin standart otellere göre sunduğu avantajları göstermektedir.

Standart otellere giriş yapıldığında aileler “helal mi haram mı” karmaşası ile boğuşmaktan yaptıkları tatilden keyif alamadan, bir zihin yorgunluğu ile evlerine geri dönmek zorunda kalmaktadır. Muhafazakar oteller bu durumdan kişileri kurtardığı için dahi bir tercih meselesi olmaktadır. Dini kıstaslara özen gösteren, İslami şartları her daim göz önünde bulunduran otellerde tatil yapmak, kişileri kendi evinde hissettirerek daha güvenli ve rahat bir ortam sunmaktadır.

Sıradan otellere tatil için giden muhafazakar aileler sıklıkla rahat edemediklerini dile getirmektedir. Haşema ile denize ve havuza giren tesettürlü kadınların yanında üstsüz güneşlenen kadınlar olduğunda her iki tarafta birbirinden rahatsızlık duymakta ve bakışların hedefi haline gelmektedir. Bu durumda otel içerisinde hareketleri kısıtlayarak tatilin hakkını vermeden dönmeye sebep olmaktadır. Öte yandan aileler alkol tüketilen ortamlarda da bulunmak istememektedir. Bu durumu İslam’da hoş karşılamazken muhafazakar aileler özellikle varsa çocukların alkol tüketildiği ortamlarda bir gününü dahi geçirmesini “etkilenir” korkusu ile istememektedir. Bu nedenle muhafazakar oteller her anlamda İslam’a uygun yaşamlarını sürdüren ailelerin kurtarıcı adresleri olmaktadır.

Tesettür Otel Konaklama Oda Ücretleri

Muhafazakar oteller bir diğer yanı ile konsept otel olarak da kişiler tarafından kabul edilmektedir. Bu durum kişilerde oda ücreti sorulduğunda fahiş fiyatlar ile yüzleşme korkusu yaşatmaktadır. Ancak internet sitelerinde yer alan tatil fırsatı sunan adresler incelendiğinde diğer oteller ile fiyat konusunda aynı çizgilerde oldukları görülmektedir.

Otellerin lüks durumu, sahip olduğu yıldız sayısı elbette ücretin katlanmasına neden olmaktadır. Ayrıca otellerde tercih edilen oda tipi de fiyatın artmasına veya azalmasına yol açabilmektedir. Her muhafazakar otelde görülen kral dairesi gibi özel donanımlı odalar, ultra her şey dahil veya 24 saat helal her şey dahil seçenekleri tatilin daha pahalıya mal olmasına yol açabilmektedir.

Erken rezervasyon dönemleri ve yıl içerisinde belirli dönemler için kısa süreliğine gerçekleştirilen kampanyalı fiyatlar kişilere daha uygun fiyatlara tatil yapma imkanı sunmaktadır. Bu imkanların yanı sıra eğer ekonomik fiyatlara muhafazakar otellerde tatil yapmayı hayal ediyorsanız her şey dahil yerine yarı pansiyon şeklinde hizmet veren otelleri de tercih etmeniz ekonomik bir tatil geçirmenize yardımcı olacaktır.

Rezervasyon yaptırırken oteli iyi araştırmanız gerekmektedir. Eğer oda tipine göre fiyatlar değişkenlik gösteriyorsa, aynı hizmetleri alarak yalnızca farklı bir odada konaklayarak ne kadarlık bir indirim olduğunu öğrenmeniz tatilinizi ekonomik fiyatlara geçirmenize yardımcı olmaktadır. elbette otellerin yıldız sayılarına da ekonomik bir tatil için dikkat edilmelidir. Türkiye genelinde sayıları giderek artış gösteren İslami oteller, farklı bütçelere hitap eden fiyatlara tatil imkanı sunmaktadır.

İnternetteki otel tatili satın almaya yardımcı olan siteler, aynı anda yüzlerce otelin fiyat, kalite ve hizmet açısından kolay bir şekilde incelemenize yardımcı olmaktadır.

 

WhatsApp chat
Secured By miniOrange